نکات و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد : لیزر موهای زائد روشی ایمن و تقریباً دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد که امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. بعد از انجام این روش عارضه خاصی در فرد ایجاد نمی شود، با این حال با رعایت نکاتی که در ذیل آورده شده است می توانید موجب هرچه بهتر سپری شدن دوران نقاهت خود شوید.

کمپرس یخ

امکان بروز مقداری درد بعد از درمان در برخی از افراد وجود دارد هرچند که اگر پزشک خوبی را انتخاب کرده و پوست تان حساس نباشد فقط در حین لیزر مقدار کمی درد احساس می کنید و بعد از آن دردی نخواهید داشت. در صورت احساس درد می توانید با قرار دادن یخ یا کمپرس سرد آن را به راحتی تسکین دهید.

 

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

 

اسکراب پوست بعد از لیزر

اسکراب کردن پوست بعد از لیزر نه تنها مانعی ندارد بلکه توصیه نیز می شود زیرا این کار موجب ریزش هرچه سریع تر موهای زائد شده، پوست را نرم و صاف نگه می دارد. البته توصیه دکتر طاهره مولازاده به افرادی که در منطقه تحت درمان احساس خارش و سوزش دارند این است که از اسکراب نمودن پوست خود بپرهیزند.

لازم به ذکر است که اسکراب کردن به معنی برداشتن لایه های سطحی پوست و ساییدن آن ها می باشد.

استفاده از کرم ضدآفتاب و کرم مرطوب کننده

لازم است تا افراد بعد از درمان آن نواحی تحت درمان که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند را به وسیله کرم ضدآفتابی که با پوست شان متناسب بوده و SPF آن حداقل 30 است استفاده نمایند.

زیرا پوست این نواحی به نور آفتاب و اشعه ماورا بنفس خورشید بسیار حساس بوده، مستعد تیره شدن و آسیب های پوستی می باشد.

به موهای خود دست نزنید

بهتر است در فاصله زمانی میان جلسات از لمس و دستکاری کردن موهای خود اجتناب نمایید. زیرا کارایی روش لیزر در صورتی که فولیکول های مو دست نخورده باشند بسیار بیشتر خواهد بود.

از همین رو باید از اپیلاسیون کردن موها و کندن آن ها جداً خودداری نموده و برای اصلاح موهای زائد خود از تیغ یا ژیلت استفاده کنید.

ژل آلوئه ورا

همانطور که در فوق گفتیم امکان بروز مقداری تورم و قرمزی بعد از لیزر که ظاهری شبیه به آفتاب سوختگی دارد در پوست وجود داشته و حتی ممکن است پوسته و تاول هایی نیز بر روی پوست ایجاد شود که طبیعی بوده و نیاز به درمان خاصی ندارد. البته امکان تسکین این عوارض با مرطوب کننده هایی همچون ژل آلوئه ورا وجود داشته و این روش بسیار موثر است.

عدم استفاده از مواد آرایشی

طی 48 ساعت ابتدایی بعد از درمان از مواد آرایشی استفاده نکنید زیرا این کار پوست را تحریک کرده و موجب انسداد منافذ آن می شود.

همچنین در صورت مصرف داروهای ضدآکنه و پمادهای موضعی باید به مدت 48 ساعت از مصرف آن ها دست بکشید.

 

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

 

لیزر موهای زائد چیست؟

در درمان لیزر موهای زائد از انرژی نور برای تخریب دائمی فولیکول های مو، معمولاً در پاها، کمر، زیربغل یا صورت با هدف پیشگیری از رشد مجدد مو استفاده می شود. به گفته سازمان غذا و دارو، لیزر موهای زائد به شکلی موثر، مقدار موهای زائد شما را تا 70درصد کاهش می دهد. هرچند با لیزر موهای زائد همه موها برای همیشه از بین نمی روند، ولی موهایی که دوباره رشد می کنند، نازک تر بوده و کمتر قابل مشاهده هستند.

از آنجایی که افراد مختلف با یکدیگر متفاوتند، یک قانون ثابت در خصوص تعداد جلسات مورد نیاز و زمان مناسب برای درمان لیزر وجود ندارد. به طورکلی افراد به 6 تا 8 جلسه درمان لیزر نیاز موهای زائد نیاز دارند که در فواصل زمانی 4 تا 8 هفته ای انجام شده و یک جلسه نگهداری نیز بعد از یک سال مورد نیاز می باشد.

بخش های مختلف بدن به زمان بندی های متفاوت برای لیزر موهای زائد نیاز دارند. برای صورت، پزشک یک فاصله 4 تا 6 هفته ای را بین هر درمان توصیه کرده و سپس برای هر ناحیه دیگری از بدن، درمان دیگری را بعد از 6 تا 8 هفته دیگر پیشنهاد می کند. این بدان علت است که چرخه های رشد مو در بخش های مختلف بدن متفاوت است.

مزایای لیزر موهای زائد

اگر از اصلاح موهای زائد با تیغ، براشتن موهای زائد با موچین یا وکس کردن خسته شده اید، لیزر موهای زائد می تواند به شما در کاهش موهای زائد و آسان تر کردن زندگی کمک کند.

لیزر با دقت موهای زائد را مورد هدف قرار داده و از بین می برد و هیچگونه آسیبی به پوست شما وارد نمی کند.

بسیاری از افراد حتی بعد از 2 جلسه شاهد کاهش قابل ملاحظه در رشد موهای زائد خود می باشند

چه کسانی داوطلب ایده آل لیزر موهای زائد هستند؟

این درمان، به بهترین شکل در افرادی عمل می کند که دارای پوست روشن و موهای تیره هستند، چون این تمایز باعث می شود که لیزر، رنگدانه ها را در فولیکول های مو راحت تر مورد هدف قرار دهد.

همچنین افرادی که پرمویی آن ها به دلیل وجود مشکلات هورمونی است از این روش درمانی نتیجه دلخواه را به دست نخواهند آورد. از همین رو توصیه دکتر طاهره مولازاده به این دسته از افراد این است که ابتدا نسبت به درمان مشکلات هورمونی خود اقدام کرده و سپس لیزر موهای زائد را انجام دهند.

 

Call Now Button