تزریق بوتاکس : بوتاکس نام ماده ای است که از سم کشنده بوتولینوم به دست می آید و توانایی فلج کردن همه عضلات ارادی و غیرارادی را به طور موقتی دارد؛ با تزریق این ماده، عضلات توانایی حرکت خود را برای مدتی از دست می دهند که این امر موجب کاهش عمق و میزان چین و چروک های پوست خواهد شد. این روش جزو پرطرفدارترین روش های جوانسازی پوست است که در کلینیک دکتر طاهره مولازاده انجام می شود.

 

تزریق بوتاکس

 

همزمان با بالا رفتن سن انسان میزان الاستین و کلاژن موجود در پوست او کاهش یافته و همین امر موجب ایجاد خط و خطوط و چین و چروکی هایی در صورت او می شود که زیبایی اش را تحت تاثیر قرار داده و از شادابی چهره خواهد کاست. چین و چروک ها بیشتر در ناحیه بین دو ابرو، پیشانی، خط لبخند، اطراف دهان و اطراف چشم ها ایجاد می شود.

البته باید گفت که افزایش سن تنها علت بروز نشانه های پیری در چهره افراد نبوده و فاکتورهای دیگری مانند تغذیه، سبک زندگی، قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید و غیره نیز در ایجاد این علائم در پوست موثر هستند.

 

 

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

برای انجام این روش جوانسازی پوست در بیشتر موارد نیازی به بی حس کردن فرد نیست اما چنانچه نیاز به بی حسی باشد، پزشک حدود نیم ساعت پیش از تزریق، ناحیه مورد نظر را با استفاده از پمادها و کرم های موضعی بی حس خواهد کرد.

در مرحله بعدی میزان ماده بوتاکس مورد نیاز را به وسیله سوزن های بسیار ظریف و نازک به برخی عضلات خاص تزریق می کند. باید بگوییم این میزان چین و چروک ها و شدت آن هاست که مقدار و تعداد تزریق مورد نیاز را مشخص می کند و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تاثیرات تزریـق بوتاکس چه زمانی ظاهر خواهد شد؟

برای ظاهر شدن تاثیر بوتاکس حداقل 3 تا 7 روز زمان نیاز بوده و نتیجه نهایی پس از حدود 14 روز نمایان می شود.

نتایج به دست آمده از بوتاکس چقدر ماندگار خواهد بود؟

نتیجه ای که از این روش به دست می آید حدود 3 تا 4 ماه در شخص ماندگار بوده، پس از این مدت زمان به تدریج کم شده و پس از مدتی به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

 

تزریق بوتاکس

 

تزریـق بوتاکس چه کاربردهایی دارد؟

استفاده از بوتاکس در دوزهای خیلی کم و کنترل شده نه تنها کشنده نیست بلکه موارد استفاده زیادی هم در زمینه های زیبایی و درمانی دارد که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از نمایان شدن بیش از اندازه لثه ها در هنگام خندیدن
 • رفع چین و چروک ها
 • بالا بردن ابروها
 • توقف و کاهش روند تعریق
 • اصلاح فرم لب های آویزان با بالا کشیدن گوشه آن ها و غیره.

توصیه های قبل از تزریق بوتاکس

اقداماتی که در ذیل به آن ها اشاره شده است را حتماً باید قبل از تزریق بوتاکس رعایت نموده و انجام دهید:

 • انتخاب بهترین پزشک در تهران یا هر شهری که ساکن آن هستید اولین کاری است که باید قبل از تزریق بوتاکس انجام دهید زیرا تاثیر بسزایی در نتیجه به دست آمده از این روش جوانسازی پوست دارد؛ هرچه میزان مهارت، تجربه و وجدان کاری پزشک بالاتر باشد نتیجه به دست آمده مطلوب تر خواهد بود.
 • از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون آسپرین و پروفن ، ویتامین E و روغن ماهی به مدت 7 تا 10 روز قبل از تزریق خودداری نمایید؛ این کار موجب افزایش احتمال بروز کبودی و خونریزی می شود.
 • از مصرف نوشیدنی هایی که حاوی الکل هستند حداقل به مدت 24 ساعت پیش از تزریق پرهیز نمایید.
 • موضعی که قرار است به آن بوتاکس تزریق شود را اپیلاسیون یا وکس نکرده و بند نیاندازید. همچنین بلیچینگ پوست و استفاده از موبر نیز پیش از انجام این روش جوانسازی پوست ممنوع می باشد.
 • حتماً در جلسه مشاوره مواردی همچون سابقه تبخال زدن را با پزشک خود در میان بگذارید؛ در این صورت دکتر طاهره مولازاده داروهایی را به منظور جلوگیری از عود بیماری برای تان تجویز می نماید.

 

تزریق بوتاکس

 

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

در ذیل به دستورالعمل ها و مراقبت هایی اشاره شده است که رعایت آن ها تاثیر بسیار زیادی در رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از این روش جوانسازی پوست داشته و از بروز عوارض جدی در افراد جلوگیری می نماید:

 • بهتر است به مدت چند ساعت از آرایش کردن مناطق تحت تزریق خودداری کنید زیرا ممکن است موجب بروز عفونت در شما شود.
 • از خوابیدن و دراز کشیدن به مدت 4 ساعت اجتناب نمایید؛ با این کار ممکن است ماده تزریق شده جابجا شود و نتیجه تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • از مالش دادن و لمس کردن محل تزریق به مدت 2 تا 4 ساعت بپرهیزید.
 • عرق کردن بر نتیجه تزریق تاثیر منفی می گذارد از همین رو باید از ورزش کردن و فعالیت های پرفشار که موجب تعریق شما می شود اجتناب کنید.
 • حداقل به مدت 2 هفته بعد از درمان از لایه برداری پوست با روش های شیمیایی و فیزیکی همچون میکرودرم ابریژن خودداری نماید.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه دقیق این روش جوانسازی پوست به عوامل بسیاری همچون نوع نیاز بیمار و شدت مشکل او، وسعت ناحیه تحت درمان و غیره بستگی دارد. از همین رو نمی توان قبل از معاینه بیمار هزینه دقیق را برای وی مشخص کرد.

Call Now Button